Τρίτη 3 Φεβρουαρίου 2026

Ένα πρωτόνιο εκτρέπεται από μαγνητικό πεδίο.

 Stigmiotypo othonhs 2026 01 22 192626

Στο σχήμα βλέπουμε την τομή ενός ομογενούς μαγνητικού  πεδίου στο επίπεδο της σελίδας, σχήματος τετράγωνου πλευράς α=0,4m, με ένταση Β=2∙10-4Τ, κάθετη στο επίπεδο της σελίδας, στην οποία έχουμε προσαρμόσει ένα ορθογώνιο σύστημα αξόνων x και y.  Ένα πρωτόνιο κινείται στη διεύθυνση x και μπαίνει στο σημείο Α του πεδίου, στη θέση y=0,3m, με ταχύτητα υ=104m/s και εξέρχεται από το μαγνητικό πεδίο από ένα σημείο Γ με τετμημένη x=0,4m.

Ζητούνται:

i)  Να σχεδιάσετε την δύναμη που δέχεται το πρωτόνιο κατά την είσοδό του στο πεδίο, στο σημείο Α, υπολογίζοντας και το μέτρο της.

ii)  Η ακτίνα της κυκλικής τροχιάς του πρωτονίου, κατά την κίνησή του στο πεδίο.

iii) Η εκτροπή του πρωτονίου από το πεδίο.

iv) Οι συντεταγμένες του κέντρου Κ της κυκλικής τροχιάς και του σημείου εξόδου Γ από το πεδίο.

v) Η μεταβολή της ορμής Δpx και Δpy του πρωτονίου στους δύο άξονες, κατά την διάρκεια της κίνησης στο πεδίο, καθώς και οι αντίστοιχοι ρυθμοί μεταβολής της ορμής του πρωτονίου dpx/dt και  dpy/dt, στους άξονες x και y, στο σημείο Γ.

Δίνονται : mp=1,6∙10-27kg , qp=1,6∙10 -19C.

Απάντηση:

ή

Ένα πρωτόνιο εκτρέπεται από μαγνητικό πεδίο.

Ένα πρωτόνιο εκτρέπεται από μαγνητικό πεδίο.

Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2026

Η απόσταση του πρωτονίου σε μαγνητικό πεδίο.

 Stigmiotypo othonhs 2026 01 03 074722

Ένα πρωτόνιο κινούμενο με ταχύτητα υ=2km/s εισέρχεται   τη στιγμή t=0, σε ένα ομογενές μαγνητικό πεδίο έντασης Β=10-4Τ, η τομή του οποίου είναι τετράγωνο, κάθετα στην πλευρά ΑΒ του πεδίου, στο σημείο Ο. Η ένταση του πεδίου είναι κάθετη στο επίπεδο της σελίδας. Τη χρονική στιγμή t1=(π/20)ms, το πρωτόνιο περνά από το σημείο Ε του σχήματος, απέχοντας από το Ο απόσταση x. Με δεδομένο ότι το ειδικό φορτίο του πρωτονίου είναι ίσο με q/m=108C/kg:

i)  Να βρείτε την κατεύθυνση της έντασης του πεδίου και υπολογισθούν η περίοδος και η ακτίνα της κυκλικής τροχιάς που διαγράφει το πρωτόνιο.

Αν γνωρίζουμε και το φορτίο του πρωτονίου q=1,6∙10-19C, να υπολογιστούν:

ii)  Η αρχική ορμή και ο αρχικός ρυθμός μεταβολής της ορμής του πρωτονίου, τη στιγμή της εισόδου στο πεδίο.

iii) Η μεταβολή της ορμής του πρωτονίου στο χρονικό διάστημα 0-t1.

iv) Να υπολογιστεί η απόσταση x και ο ρυθμός με τον οποίο μεταβάλλεται η απόσταση x τη στιγμή t1.

Απάντηση:

ή

Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2026

Τρεις αγωγοί και τα μαγνητικά πεδία τους.

 Stigmiotypo othonhs 2026 01 15 130238

Στο επίπεδο της σελίδας δίνεται ένας κύκλος κέντρου Ο. Στο χώρο έχουμε τρεις ευθύγραμμους αγωγούς (1), (2) και (3), μεγάλου μήκους, οι οποίοι διαρρέονται από ίσα ρεύματα, στις θέσεις που φαίνονται στο σχήμα, όπου ο αγωγός (1) είναι κάθετος στο επίπεδο της σελίδας στο άκρο Α της ακτίνας, ενώ οι δυο άλλοι βρίσκονται πάνω στο επίπεδο, με τον αγωγό (3) να εφάπτεται του κύκλου στο σημείο Γ. Δίνεται ακόμη ότι οι ακτίνες του κύκλου που δείχνουν τις αποστάσεις του Ο από τους αγωγούς (1) και (3) είναι κάθετες μεταξύ τους.

i)   Να συγκρίνετε τα μέτρα των εντάσεων των μαγνητικών πεδίων που δημιουργούν οι τρεις αγωγοί στο κέντρο Ο του κύκλου.

ii)  Αν κινηθούμε κατά μήκος της ακτίνας ΟΡ, από το Ο στο Ρ, το άθροισμα Σ=ΣΒi∙Δli∙συνφi είναι θετικό, αρνητικό ή μηδέν εξαιτίας:

α) του αγωγού (1),          β) του αγωγού (2)    και            γ) του αγωγού (3).

iii)  Έστω ένα μικρό μήκος δl του αγωγού (3), εφαπτόμενο του κύκλου.

α) Να σχεδιάσετε τις δυνάμεις που ασκούνται στο τμήμα αυτό από τα μαγνητικά πεδία των δύο άλλων αγωγών.

β) Μεγαλύτερη δύναμη ασκεί στο τμήμα αυτό, ο αγωγός (1) ή ο αγωγός (2);

Απάντηση:

ή

Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2026

Μια ερώτηση στο νόμο Biot-Savart.

 Stigmiotypo othonhs 2026 01 20 165358

Στο σχήμα ένας ευθύγραμμος ρευματοφόρος αγωγός, μεγάλου μήκους, διαρρέεται από ρεύμα έντασης Ι. Έστω ένα μικρό τμήμα Δl1, του αγωγού αυτού στη θέση Α, εξαιτίας του οποίου σε ένα σημείου Ο δημιουργείται μαγνητικό πεδίο, έντασης μέτρου ΔΒ1=10-7T. Δίνεται η γωνία μεταξύ των διανυσμάτων Δl1 και r, θ=30°.

Το μέγιστο μέτρο της έντασης του μαγνητικού πεδίου, που μπορεί να δημιουργήσει ένα άλλο, ίσου μήκους τμήμα Δl του αγωγού, στο σημείο Ο, είναι ίσο:

α) ΔΒmαx=2∙10-7Τ,    β) ΔΒmαx=4∙10-7Τ,      γ) ΔΒmαx=6∙10-7Τ,    δ) ΔΒmαx=8∙10-7Τ.

Απάντηση:

ή

Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2026

Αλλάζοντας θέσεις στον ευθύγραμμο αγωγό.

  Stigmiotypo othonhs 2026 01 14 103539

Στο επίπεδο της σελίδας έχουμε έναν κύκλο κέντρου Ο και ακτίνας r και στο σχήμα δίνονται δύο ακτίνες του, η ΟΑ και η ΟΓ, κάθετες μεταξύ τους.

i)  Φέρνουμε έναν μεγάλου μήκους ευθύγραμμο αγωγό, ο οποίος διαρρέεται από ρεύμα Ι=10A, στη θέση του σχήματος, εφαπτόμενο στο κύκλο και παράλληλο στην ακτίνα ΟΑ.

α) Αν η ένταση του μαγνητικού πεδίου που δημιουργεί ο αγωγός στο σημείο Α έχει μέτρο Β1=2∙10-5 Τ, να βρεθεί η ένταση του πεδίου στο σημείο Γ.

β) Να υπολογισθεί το άθροισμα Σ1= ΣΒi∙Δli∙συνφi κατά μήκος του τόξου ΑΜΓ.

ii)  Αλλάζουμε θέση στον αγωγό, τοποθετώντας τον κάθετα στο επίπεδο του κύκλου, στο κέντρο του Ο, όπως στο αριστερό σχήμα παρακάτω, ενώ ο αγωγός διαρρέεται από την ίδια ένταση ρεύματος Ι. Να υπολογισθεί ξανά το άθροισμα Σ2= ΣΒi∙Δli∙συνφi κατά μήκος του τόξου ΑΜΓ.

Stigmiotypo othonhs 2026 01 14 103703

iii) Αν μεταφέρουμε τον αγωγό στο σημείο Δ του κύκλου, αντιδιαμετρικό του Γ, πάντα κάθετος στο επίπεδο του κύκλου, όπου τώρα η ένταση Ι έχει αντίθετη φορά, φορά προς τα μέσα, όπως στο δεξιό σχήμα:

α) Να υπολογιστεί το μέτρο της έντασης του μαγνητικού πεδίου στα σημεία Α και Γ.

β) Πόσο θα είναι τώρα το άθροισμα Σ3= ΣΒi∙Δli∙συνφi κατά μήκος του τόξου ΑΜΓ;

Δίνεται μ0=4π∙10-7Τm/Α.

Απάντηση:

ή

Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2026

Ένας ευθύγραμμος και ένας κυκλικός αγωγός.

 Stigmiotypo othonhs 2026 01 02 104455

Στο επίπεδο  της σελίδας δίνονται ένας ευθύγραμμος, μεγάλου μήκους, αγωγός ο οποίος διαρρέεται από ρεύμα έντασης Ι1=5 Α και ένας κυκλικός αγωγός κέντρου Ο και ακτίνας r, όπως στο σχήμα, με r=d=0,1m, όπου (ΟΑ) η απόσταση του Ο από τον ευθύγραμμο αγωγό.

i)  Να βρείτε την ένταση του μαγνητικού πεδίου στο κέντρο Ο του κυκλικού αγωγού, η οποία οφείλεται στον ευθύγραμμο ρευματοφόρο αγωγό.

ii) Αν η ένταση του μαγνητικού πεδίου στο Ο, η οποία οφείλεται και στους δύο αγωγούς είναι μηδενική, να βρείτε την ένταση του ρεύματος Ι2 που διαρρέει τον κυκλικό αγωγό.

iii) Να υπολογιστεί η ένταση του σύνθετου μαγνητικού στο κέντρο Ο του κυκλικού αγωγού, αν η απόσταση d, γίνει:

α)  d1=0,05m  και    β)  d2=0,15m.

Δίνεται μο=4π∙10-7Τm/Α.

Απάντηση:

ή

Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2026

Η δημιουργία ενός στάσιμου κύματος

 Κατά μήκος ενός γραμμικού ελαστικού μέσου, μεγάλου μήκους, διαδίδονται αντίθετα δύο όμοια κύματα, τα οποία τη στιγμή tο=0 «συναντώνται» στο σημείο Ο, όπως στο σχήμα, οπότε έχουμε το σχηματισμό ενός στάσιμου κύματος.

Stigmiotypo othonhs 2025 12 28 130149

i)  Ποιο από τα παρακάτω σχήματα παριστάνει τη μορφή της περιοχής του μέσου, μεταξύ των σημείων Β και Γ, τη χρονική στιγμή t1=Τ, όπου Τ η περίοδος ταλάντωσης των σημείων του μέσου; Στο σχήμα που θα επιλέξετε να σημειώστε τις ταχύτητες των κοιλιών του στάσιμου κύματος, τη στιγμή αυτή.

Stigmiotypo othonhs 2025 12 28 130216

ii)  Ποια η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα αν το κύμα προς τα αριστερά ήταν όπως στο παρακάτω σχήμα;

Stigmiotypo othonhs 2025 12 28 130241

Να δικαιολογήσετε τις επιλογές σας.

Απάντηση:

ή

Η δημιουργία ενός στάσιμου κύματος

Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2026

Στάσιμο σε χορδή με σταθερά άκρα

 

Μια χορδή με σταθερά άκρα διεγείρεται οπότε δημιουργείται πάνω της ένα στάσιμο κύμα με 2 δεσμούς (εκτός των δύο άκρων). Η πρώτη κοιλία Κ1 απέχει απόσταση d=10cm από το αριστερό άκρο της χορδής και τη στιγμή που θεωρούμε t=0, έχει μέγιστη θετική ταχύτητα μέτρου 10π cm/s, ενώ τη στιγμή t1=0,6s η ταχύτητά της μηδενίζεται για δεύτερη φορά.

i)  Να υπολογιστεί το πλάτος ταλάντωσης της κοιλίας Κ1 και το μήκος L της χορδής, το οποίο θεωρούμε ίσο με την απόσταση των δύο άκρων της.

ii) Να γραφεί η εξίσωση της απομάκρυνσης της κοιλίας Κ1, σε συνάρτηση με το χρόνο, καθώς και οι αντίστοιχες εξισώσεις y=f(t) για τις υπόλοιπες κοιλίες που σχηματίζονται πάνω στη χορδή.

iii) Θεωρώντας την θέση της πρώτης κοιλίας Κ1, ως αρχή x=0, ενός προσανατολισμένου άξονα, με την προς τα δεξιά κατεύθυνση θετική, να βρεθεί η εξίσωση του στάσιμου κύματος, που δημιουργείται πάνω στη χορδή και να σχεδιαστεί το στιγμιότυπο του στάσιμου τη στιγμή t2=(13/15)s.

iv)  Αν πάρουμε ως t0=0, τη στιγμή που η κοιλία Κ1, έχει μηδενική ταχύτητα και θετική απομάκρυνση (y>0), ποια εξίσωση κύματος θα βρίσκαμε; Στην περίπτωση αυτή να βρείτε τις εξισώσεις y=(x) για τα διάφορα σημεία της χορδής τις στιγμές:

α)  t3=1,2s και    β)  t4=1,8s

σχεδιάζοντας και τα αντίστοιχα στιγμιότυπα.

Απάντηση:

ή

Στάσιμο σε χορδή με σταθερά άκρα